Kontakt do mnie!
joanna.m@poczta.fm


Durszlak.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Śliwkowe powidła w cieście kakaowym

Nie jadam na co dzień ani dżemów, ani powideł.  Jednak … wracając któregoś dnia do domu, w dniu w którym właśnie przyszła zima i mój samochód ani ja nie byliśmy na to jeszcze przygotowani [ Ja odczuwałam wyraźnie obniżenie temperatury a mój samochód miał letnie ogumienie ]  ... wykonaliśmy manewr skrętu, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności i zaparkowaliśmy z małym poślizgiem przed sklepem spożywczym. Zapytacie co było powodem tak szalonego wyczynu? Zachciało mi się POWIDEŁ ŚLIWKOWYCH. Jak wiadomo takich chęci nie można lekceważyć!

Okazało się, że wybór powideł w sklepie jest spory. Nie mając w tym temacie doświadczenia wybrałam te, które były najciemniejsze.

Babeczki smakowały prze smacznie. Nie wiem co wpłynęło na takie odczucia. Czy po prostu można uznać, że wypiek mi się udał, czy moja zachcianka okazał się silniejsza. Nie wiem i się pewnie nie dowiem. Zaskoczeniem było dla mnie fakt, iż małe muffiny smakowały również mojej córce, która nie jada powideł!


Składniki: 3-4 łyżki kakao, 1.5 szklanki mąki, łyżka proszku do pieczenia, 0.5 szklanki cukru, szczypta soli, 1 szklanka mleka, 0.5 szklanki oleju, 2 jajka, powidła śliwkowe


Wykonanie:

  1. Nagrzewamy piekarnik do 200stopni

  2. W osobnych miskach przygotowujemy osobno składniki mokre i suche. Do mokrych dodajemy suche składniki i mieszamy wszystko ze sobą mikserem używając wolnych obrotów.

  3. Do każdej foremki wlewamy łyżeczkę ciasta, łyżeczkę powideł i całość przykrywamy ponownie łyżeczką ciasta.

  4. Możemy babeczki posypać zmielonym lnem.

  5. Pieczemy około 12-15 minut.

sobota, 04 grudnia 2010, smacznymuffin

Polecane wpisy